A családjával Kecskeméten élő Varga Károlyné közel, 40 gyermek „anyukája”, aki férjévek közösen biztosítottak helyet azoknak a gyermekeknek, aki családjukban nem tudtak nevelkedni. Elkötelezett, lelkiismeretes, szakmailag magas szintű munkát végeznek. Olyan embert ismertünk meg Marika személyében, akinek hivatástudata messze magasabb az átlagosnál. Küldetésének tartja, hogy segítsen azoknak a gyermekeknek akik kikerülnek a vérszerinti családjukból. Esélyt biztosítanak ezeknek a gyermekeknek, hogy sorsuk jobbá válhasson.
Interjú Varga Károlynéval
Mióta dolgozol nevelőszülőként, mutatkozz be az olvasóinknak kérlek.
18 éve vagyok nevelőszülő, eddig 39 gyermeknek biztosítottunk a családommal hosszabb-rövidebb időre otthont. A munkám során szembesültem vele, hogy a szakellátásban élő gyermekek óriási hátránnyal indulnak az életben. Aztán a hosszú évek alatt rájöttem, hogy ez a hátrány akkor is megvan, ha csecsemőként kapjuk meg őket és a mi családunk első perctől biztosítja a gondozást és nevelést. 2005-ben férjemmel együtt végeztük el a nevelőszülői képzést. Háromgyermekes anyukaként azt gondoltam semmi újat nem fogok tanulni, de tévedtem. Mai napig támaszkodhatok az akkor tanultakra. Három saját fiúgyermekünk született, az ő nevelésük nem okozott problémát. Viszont nagyon meglepődtünk, amikor az első testvérpárt hazavittük. Tündérbogyóként jellemezték a lányokat, akiket megkaptam. Két hónapig látogattuk őket a csecsemőotthonban, barátkoztunk egymással, mielőtt hazavihettük őket. Mindössze 1,5 és 2,5 évesek voltak. A csecsemőotthonban megszokott napirend, ami az állandóságot és biztonságot jelentette számukra valamint a következetesség az a mi életünkbe is beépült és nagyon hasznos volt.
Hogyan zajlottak a hétköznapok?
Egyébként a mindennapjainkra a káosz volt a jellemző és teljesen tanácstalanul bámultunk egymásra a férjemmel, mit is kellene másképpen csinálnunk, miért viselkednek teljesen máshogyan, mint a saját gyerekeink. Az addigi elképzelésünk a gyermeknevelésről szertefoszlott. Mi hittünk a családunk és a szeretet gyógyító erejében, de hamar rájöttünk, hogy ettől sokkal többre van szükség a nevelt gyermekek esetében.
A saját gyermekeinket ösztönösen neveltük, a szüleinktől kapott nevelési minta alapján. Ez a nevelt gyermekeink esetében kevésnek bizonyult és nem volt hatásos.
Hogyan próbáltátok ezt megoldani?
Elkezdtünk ismereteket szerezni a gyerekekről, kutattuk a múltjukat, megismertük a családjuk életét és megtudtuk milyen okok vezettek a kiemelésig. Nagyon hasznosnak bizonyult számunkra a nevelőszülői esetmegbeszélés, ahol megtapasztaltuk, hogy nevelőszülő társaink is hasonló problémákkal küzdenek. Ráébredtünk, hogy a laikus ismereteken túl, speciális ismeretekkel is rendelkeznünk kell, ha meg akarunk felelni a nevelőszülői hivatás kihívásainak és olyan nevelőszülőkké akarunk válni, akiknek fontos a gyermek fejlődése és jóléte. A nevelőszülőség komplex nevelői – gondozói feladatot jelent, a nevelt gyermek családba való integrálása sok érzelmi befektetést igényel. Az érzelmi biztonságot nyújtó, elfogadó és egyben határozott és következetes nevelési stílus lett a mi életünkben hatásos.
Mi a tapasztalatod, miért nagy segítség a nevelőszülőség a gyermekek számára?
A nevelőszülői munka a család egészét érintő vállalás, amely a családok életét több szinten is befolyásolja. A nevelt gyermek egy családból érkezik, magával hozza saját családja jellegzetességeit, normáit és szocializációs mintáit. Érkezhet vérszerinti családjából vagy egy másik nevelőszülő családból, esetleg befogadó családból. A nevelőszülőként egy számunkra idegen embert kell befogadni és elfogadni, a gyermeknek pedig egy idegen családban kell megbízni. A nevelt gyerekek gondozása rengeteg türelmet és szeretetet igényel. A nevelőszülő a gyermek befogadásával kapcsolatba kerül a gyermek vérszerinti családjával, rokonaival is.
Hogyan tudtok segíteni a vérszerinti családnak?
A nevelőszülőként a legfőbb feladatunk a gyermek vérszerinti kapcsolatainak ápolása a lehetséges hazagondozás érdekében. A nevelőcsalád nem csak a gyermeket fogadja be, hanem hatással van a vérszerinti családokra is, formálja és alakítja őket, tanácsokkal segíti. Sokszor vállunk ezeknek a szülőknek is a családjává. A nevelőszülői gondoskodás átmeneti gondozást jelent, a cél annak elősegítése, hogy minél hamarabb visszakerülhessen lehetőség szerint a saját családjába a gyermek. Ez a legfontosabb törvényünk, folyamatosan erősíteni a köteléket a gyermek és a vérszerinti családja között. A nevelőszülői családoknak tudatosan kell készülni arra, hogy a hozzájuk érkező baba illetve gyermek számára átmeneti megoldás a nevelőszülői elhelyezés. A cél a gyermek sorsának végleges rendezése elsősorban a vérszerinti családjába történő visszahelyezéssel, ha ez nem lehetséges, akkor örökbeadással.
Amikor a vérszerinti családba nem visszagondozható a gyermek akkor, hogyan segítetek?
Ilyen esetben a legjobb megoldás a gyermek számára, ha tartós megoldás születik. Eddig 15 gyermeket adtunk örökbe a férjemmel. Legtöbb esetben nem látogatták a szülők rendszeresen a gyermeküket, ezért örökbe adhatóvá váltak. Számunkra a gyermek érdeke mindenekfelett áll. Ameddig velünk vannak, mindent megteszünk, hogy mindazt megkapják, amit bármilyen oknál fogva a saját családjában nem kaphatott meg. Amikor megkapjuk a gyámhivatali határozatot az örökbeadásról, akkor szívvel, lélekkel segítjük az örökbeadás folyamatát. Hosszútávon ez szolgálja leginkább a gyermek érdekét, hogy véglegesen rendezzük a sorsát. Sokszor megkérdezték már tőlünk, hogy nem nehéz-e elengedni? Mindegyik gyermeket szeretjük, hogyne lenne nehéz az elválás. Mindig az segít, hogy mi a legjobbat akarjuk nekik.
Miért tartod fontosnak, hogy nevelőszülőkhöz kerüljenek azok a gyermekek akik gyermekvédelmi otthonokban élnek?
A felkészült nevelőszülőknél történő elhelyezés a gyermek szemszögéből nézve mindenképp a lehető leghasznosabb megoldás, hiszen a családi közeg a szocializáció első számú színtere és több esélyt biztosít a személyes kapcsolatok alakítására. Nevelőszülőként akár a legkisebb létszámú gyermekotthonoknál is családiasabb környezetet biztosítunk a gyermekek számára, látnak egy családi mintát, sikerül szeretetteljes légkörben nevelni a gyerekeket.
A nevelőszülői munka számomra egy állandó készenléti állapotot jelent. Mindig felkészült vagyok rá, hogy be tudjak fogadni egy újabb gyermeket. Addig, ameddig a mi családunkban nevelkedik igyekszünk mindazt megadni, amire szüksége van, leginkább szeretetet, törődést és odafigyelést.
Marikát hallgatva, újra szembesülünk, hogy a segítő szakma egy végtelenül önzetlen emberi magatartással társul. Itt a fókusz a gyerekek sorsának jobb irányba terelése, néha erőn felül. Sokan ismerik a mondást, hogy aki egy embert megment, az egy világot mentett meg, Marikáék ebben alkotnak nagyszerűt. Marika munkáját ismerve, megérthetjük azt amikor a hivatástudat az ember legmélyebb lényegéből táplálkozik, ha fizikailag el is fárad, akkor is van hajtóerő és megújulva folytatja nehéz sorsú gyermekek befogadását. Nála mindenki egyenlő, származástól függetlenül, csak az embert látja, és legjobb tudása szerint alkot köréjük egy olyan világot, ha meggyógyulva mehet tovább a fiatal.
Danó Éva