A prevenció megelőzést jelent. Olyan tevékenységeket értünk ez alatt, melyek minimalizálják, illetve kiküszöbölik azokat helyzeteket, melyek érzelmi, fizikai betegségeket, társadalmi-gazdasági problémákat okoznak, vagy hozzájárulnak ezek kialakulásához.
Minden helyzetben más-és más prevenciót alkalmazunk. Primer prevencióról akkor beszélünk, amikor még nem történt baj, nincs krízis. Itt a cél a baj elkerülése, vagy minimalizálása. Ez történik akkor, amikor fiatalokkal beszélgetünk arról, milyen az érett, felelőségen alapuló, boldog és kiegyensúlyozott szexuális kapcsolat.
Szekunder prevenciót akkor végzünk amikor már megtörtént a baj, gyakorlatilag ez történik a krízisgondozásban. Ebben az esetben a fő cél az, hogy a probléma ismétlődését kikerüljük, legyen tanulási folyamat és jó esetben poszttraumás növekedés is lehetséges.
Ez minden esetben egy hosszú, önismereti utazás, amihez nem kis bátorság és kitartó munka szükségeltetik.
Hol kezdődik a prevenció?
Aki megment egy embert, az egész világot menti meg – tartja a tórai mondás.
Ha meghallgatjuk saját gyerekünket, vagy egy tanácstalan tinédzsert értő, empatikus módon, már prevenciót végzünk.
A prevenció két irányú
Ha a prevenció, vagy ahogy korábban nevezték, felvilágosítás szót meghalljuk, akkor általában az jut az eszünkbe, hogy ez arról szól, hogy miként tudják a fiatalok kikerülni a nem kívánt terhességet. Azonban a megváltozott társadalmi folyamatok, a kitolódó gyermekvállalási kedv miatt a prevenciónak ma már legalább ilyen arányban kell a meddőségi prevencióról is szólnia. Most röviden erről, a talán kevésbé ismert területről lesz szó.
Miért is fontos ez?
A statisztikai adatok szerint napjainkban Magyarországon minden ötödik-hatodik szülőképes korú pár küzd reproduktív nehézségekkel, azaz kb. 150.000-re tehető azon párok száma, akiknél a kívánt fogantatás nem következik be, de a terméketlenség közvetetten (szülők, testvérek, barátok révén) jóval több embert érint.
A meddőség nemcsak az érintett egyének problémája, hanem társadalmi, népességpolitikai, sőt egészségpszichológiai kérdés, amely megjelenik egyéni, párkapcsolati, családi, szociális és társadalmi szinten is.
Ha a statisztikai adatokat a megszületett gyermekek oldaláról nézzük, ott sem jobb az arány. Ma hazánkban az évi mintegy kilencvenezerből húszezer gyermek jön úgy a világra, hogy a várandósság kisebb-nagyobb nehézségek után tudott csak megvalósulni. Ez az egy adott évben született gyermekek 22,5%- t érintheti.
Megváltozott társadalmi normák
Míg szüleink idejében a párválasztás, családalapítás nagy százalékban a húszas éveik első felében megtörtént, addig napjainkban a fiatal felnőttek a tanulás, karrier, anyagi biztonság megteremtését tekintik a fő életfeladatuknak és csak ezek után gondolkodnak a családalapításon.
Különösen számottevő a 30 éves nők gyermekvállalási szokásainak változása. A rendszerváltozás idején a 30 éves nők majdnem a felének már két gyermeke volt, s rendkívül alacsony, alig 13%-os volt köreikben a gyermektelenek aránya. Ez a trend a 2010-es évekre megfordult. 2019-ben a 30 éves nőknek már 56%-a gyermektelen, s csak 13%-uk hozta világra második gyermekét. Ez azt jelenti, hogy a 30 éves gyermektelen nők aránya több, mint négyszeresére emelkedett a rendszerváltozás óta.
De miért is probléma ez?
A gyermekvállalásnak biológiai szempontból van egy optimális életkora, amely a legkisebb egészségi kockázattal jár mind az anyákra, mind a gyermekekre nézve.
Ez az életkor a nők biológiai jellemzőit tekintve a 20–34 életévük közé esik.
A túl fiatalon vagy túl későn vállalt gyermekszülés megnöveli az egészségügyi kockázatokat. A nők legtermékenyebb időszaka a húszas éveikre tehető, s a termékenységi mutatók 30 év felett lassan, de romlani kezdenek. Nem csak a petesejtek száma csökken, de a minőségük is romlik, ezért a kor előrehaladtával megnő a várandósság kialakulásához szükséges idő, növekszik a spontán vetélések, s egyéb terhességi komplikációk kockázata.
Reprodukciós tudatosság – mi a meddőség legerősebb rizikófaktora?
Mivel láthatjuk a probléma nagyságát, szeretnénk felhívni a fiatalok figyelmét a reprodukciós tudatosságra, ami három fő területet érint:
- Fontos, hogy megszerezzék a tudást a termékenység valós jellegzetességeiről és tényleges folyamatairól, a női és férfi reprodukciós rendszer működéséről.
Kérdés, ami mindig elhangzik a prevenciós beszélgetéseke alkamlával: mit jelent az, hogy termékeny vagyok?
- Képesek legyenek a téves hiedelmek felismerésére, ismerjék a termékenységet veszélyeztető rizikófaktorokat.
A meddőség legerősebb rizikófaktora az életkor. Tehát el kell mondanunk a fiataloknak, ha szeretnének gyermekeket, ezt a tényezőt mindenképpen elengedhetetlen figyelembe venniük.
De lássuk az adatokat 👉
Meddőség előfordulás korcsoportonként:
- 34 éveseknél: 11%
- 40 éveseknél: 33%
- 45 éveseknél: 87%
A teherbe esés esélye korosztály szerint/hónap:
- 21-25 év: 25-30%
- 25-29 év: 20-25%
- 30 év: 20%
- 40 év: 5%
- És végül, de nem utolsó sorban igyekszünk egy cselekvési tervet mutatni számukra a reproduktív egészség megőrzése és a rizikófaktorok beazonosítása céljából.
TIPP:
Lucy app – menstruációs naptár
A Lucy egy hazai fejlesztésű, termékenységtudatos menstruációs applikáció, melyben egy szakorvosi ellenőrzés mellett fejlesztett algoritmus figyeli, hogy a felvitt tüneteid alapján érdemes-e felkeresned a nőgyógyászodat.
Az algoritmus arra is figyel, hogy probléma esetén milyen betegségek előfordulására érdemes kiemelten figyelni. A betegségek közül a következők tüneteit ismeri fel az alkalmazás:
- endometriózis
- PCOS
- mióma
- petefészek ciszta
- kismedencei gyulladás
- cukorbetegség
- inzulin rezisztencia
Lucy összegyűjti a legfontosabb információkat a bejegyzéseidből, és készít egy összegzést, amit, ha megmutatsz az orvosodnak, akkor sokkal pontosabb képet kaphat az egészségügyi állapotodról, és így jobb kezelést adhat neked, amennyiben szükséges.
Ha a lányainknak megtanítjuk a termékenységtudatosságot és ennek az ismeretnek a birtokában ezt az applikációt az első menstruációik idejétől vezetik, a későbbi gyermekvállalás idején felbecsülhetetlen információkat jelenthet ez számukra.
Lukács Réka
Meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó