Barion Pixel

Hétköznapokon 8-17 között: 

Veletek vagyunk! – Mi az Áldozatsegítő rendszer célja?

december 19, 2024

Mint azt sokan tudjátok, 2020 óta hivatalosan is részt veszünk az Igazságügyi Minisztérium koordinálásában működő Áldozatsegítő Központ munkájában. Az elmúlt években közel 40 esetben segítettünk tanácsadásban, logisztikában, tárgyi adományokban vagy védett házakba való menekítésben. Nagyon köszönöm a budapesti és vidéki kollégáim és önkénteseink helytállásást ezekben a helyzetekben is!

November 21-én került megrendezésre a NÁKOM, azaz a Nemzeti Áldozatsegítési Koordináló Mechanizmus (NÁKOM) kerekasztalának első gyűlése, amin a Várva Várt Alapítvány – mint a kerekasztal egyik tagja – mutatkoztunk be. 

A munkánk során tapasztalt fejlesztésre szoruló területek közül felvetettük, hogy a szexuál-pedagógiai prevenciós felvilágosításban lévő elképesztő hiányok leküzdésére nagyobb hangsúlyt kell helyezni és akár szakképzett civil önkéntes előadók bevonásával rendszeresen kell segíteni a fiatal tinik személyiségfejlődését. 

Megemlítettem, hogy alapítványunknál már közel 20 fő elvégezte a TeenStar nemzetközileg is ismert és sikeresen alkalmazott szexuál-pedagógiai képzést, aminek az iskolai órarendbe való bevezetéséhez rendeleti szabályozás lenne szükséges. Emellett a kórházaknál található inkubátorok rendszerét javasoltuk bővíteni és átalakítani, hogy ha bárhol az országban felmerül egy újszülött anonim örökbeadása, akkor lehetővé kell tenni, hogy könnyen megközelíthető és gyorsan elérhető helyen tudják az anyák vagy segítőik az újszülöttet biztonságba helyezni. Harmadik témaként a gyermekotthonban élő fiatalok mentorálási rendszerét is javasoltuk kialakítani, hogy az intézményi nevelők mellett külső mentorok is bekapcsolódhassanak a fiatalok támogatásába, fejlesztésébe és végül a társadalomba való beilleszkedésüket tudják ezáltal segíteni.

A Nemzeti Áldozatsegítési Koordináló Mechanizmusban olyan illusztris szervezetekkel dolgozhatunk együtt, mint a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány, a Diótörés Alapítvány, a Katolikus Karitász, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, a Lehetőség Családoknak 2005 Alapítvány, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége, a Magyar Vöröskereszt, a Névtelen Utak Alapítvány és az Üdvhadsereg.

Meghallgattuk a többi résztvevő eddigi munkájáról szóló beszámolót és az állami intézmények képviselőivel egy rövid, de nagyon tartalmas diszkurzust folytattunk arról, hogy az áldozatsegítés munkáját hogyan lehetne továbbfejleszteni. 

Eddig is szakmai csoportmunkában külső szakértőkkel közösen elemeztük és kezeltük az áldozattá válási helyzeteket, de nagyon örültünk, hogy a kerekasztal megbeszélésen több új szakmai kapcsolat indult el, ami által még gyorsabban és hatékonyabban fogunk tudni segíteni. 

Mi továbbra is elsősorban a válsághelyzetbe került várandósoknak segítünk és ha felmerül az áldozattá válás esete, akkor irányítjuk és segítjük őket az Áldozatsegítő Központhoz, de a krízisterhes anyákon felül nagyon sok ember válik nap, mint nap áldozatává különböző csalásoknak és erőszakos cselekményeknek.

Egy érzékletes információ, hogy naponta összesen 72 millió forintnyi kár éri a magyar embereket a különféle csalások által! Ezt Diamantopoulosné dr. Kenyeres Gabriella főosztályvezető mondta el a kerekasztal gyűlés szünetében. 

Mindannyiunk felelőssége és feladata is, hogy felismerjük, ha valaki áldozattá válik vagy ki van téve ennek a veszélynek. Ezért is szeretnénk egy sorozatot indítani a közösségi oldalainkon, amelyben részletesen is bemutatjuk a ránk és embertársainkra leselkedő veszélyeket.

Kérjük kísérjétek figyelemmel ezeket a posztokat és osszátok meg ti is, hogy minél több emberhez eljussanak! 

Köszönjük!

Lukács József

a Várva Várt Alapítvány elnöke

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Közösségépítés, szemléletformálás

Együtt többet tehetünk! Nincs annál nagyobb öröm számunkra, mint amikor látjuk, hogy egy kisbaba hazatérhet szerető otthonába!

Nagylelkű támogatóink segítsége nélkül számos krízisterhes anyuka maradt volna egyedül problémájával. Legyél te is támogatója ennek a felemelő munkának!

Mentorálás

Heti rendszerességgel látogatunk el gyermekotthonokba, ahol igyekszünk minél több értékes időt együtt tölteni a fiatalokkal.

Emellett zenei programokkal, szabadidős tevékenységekkel és sok-sok élménnyel igyekszünk gazdagítani a lakók életét.

Például speciális, “Hangszín” nevet viselő zenei rendezvényünkön különböző zenei stílusokkal, zenészek életútjával, hangszerekkel ismerkedhettek meg a gyerekek, erdei táborunkban pedig öt felejthetetlen nyári napot tölthettünk el együtt a természetben, internet és térerő nélkül, rengeteg nevetéssel, játékkal, zenéléssel, beszélgetéssel, közös főzéssel.

Az élményprogramok mellett kiemelten fontos számunkra ez egyéni mentorálás, melynek keretében személyes beszélgetésekben igyekszünk olyan kérdésekben segítséget nyújtani mint pályaorientáció, továbbtanulás, jövő tervezés. Napi kapcsolattartással támogatjuk őket a tanulásban, a sportban, a viselkedési zavarok leküzdésében, hogy a lehető legjobban ki tudjanak teljesedni, és sikeres pályát tudjanak befutni.

A célunk az, hogy valamennyi állami gondoskodásban élő gyermek mellett álljon egy olyan mentor, aki személyre szabottan, a fiatal helyzetéhez, korához, kihívásaihoz, érdeklődési köréhez mérten tud neki támogatást nyújtani.

Prevenció

Te is úgy gondolod, hogy rengeteg krízis elkerülhető lenne megfelelő tájékoztatással?

Kapcsolódj be prevenciós programunkba, melynek keretében fiatalokat és szüleiket is megszólító, tudatos és értékorientált szexuális életre felkészítő kurzusokat szervezünk.

Célunk, hogy minél több helyre eljuttassuk ezt a nemzetközileg ismert, biológiai, fejlődéspszichológiai, és kötődéselméleti szempontokra épülő szexuálpedagógiai programot, melynek segítségével a serdülők felelősségteljes, döntésképes felnőttekké válhatnak, megfelelő tájékozódási képességet szerezve az őket körülvevő információáradatban.

Küzdjünk együtt azért, hogy azok a már szinte elfeledett értékek, mint a felelős szexualitás, az önértékelés újra előtérbe tudjanak kerülni, melyek oktatása ma egyre nehezebb feladatot ró pedagógusra, iskolára, szülőkre egyaránt.


Örökbefogadáson gondolkoztok?

Kedves örökbefogadni szándékozó házaspár, köszöntelek Benneteket az oldalunkon és szeretném megköszönni, hogy érdeklődtök az örökbefogadás iránt. Lehet, hogy már határozattal is rendelkeztek és várjátok az első gyermeketek megérkezését vagy éppen egy kistestvért. 

Rendkívül fontos, hogy ez a várakozási idő reményteljes legyen számotokra, ugyanakkor reális elvárásokat tudjatok támasztani magatok és a közvetítésben résztvevő szakemberek felé.

Krízisterheseket támogatunk

Szembesültél azzal, hogy várandós vagy? Váratlanul ért ez a hír? Úgy érzed, hogy nem jókor érkezik ez a gyermek vagy olyan valakitől származik, akitől te nem szeretted volna, fordulj hozzánk bizalommal!

Beszélgessünk, találkozzunk, nézzük át együtt a helyzetedet és elmondjuk neked, hogy mi miben tudunk Neked segíteni. Az elmúlt 12 évben sok hozzád hasonló fiatallal beszélgettünk és nagy részüknek tudtunk olyat mondani vagy adni, amiért ők utólag hálásak voltak és segített nekik abban a nehéz életszakaszukban, amin éppen átmentek. 

Hidd el, hogy ha megoldhatatlannak tűnik a helyzet, amibe kerültél, úgy érzed, hogy gondot jelent a méhedben fejlődő magzat, ebből a helyzetből van kiút. Szeretnénk a döntésedben támogatni, hogy olyan döntést hozhass, amit ma, holnap és 20 év múlva is fel tudsz vállalni és ami olyan része lesz a történetednek, amivel a legbelső részed is azonosulni tud.