Mint azt sokan tudjátok, 2020 óta hivatalosan is részt veszünk az Igazságügyi Minisztérium koordinálásában működő Áldozatsegítő Központ munkájában. Az elmúlt években közel 40 esetben segítettünk tanácsadásban, logisztikában, tárgyi adományokban vagy védett házakba való menekítésben. Nagyon köszönöm a budapesti és vidéki kollégáim és önkénteseink helytállásást ezekben a helyzetekben is!
November 21-én került megrendezésre a NÁKOM, azaz a Nemzeti Áldozatsegítési Koordináló Mechanizmus (NÁKOM) kerekasztalának első gyűlése, amin a Várva Várt Alapítvány – mint a kerekasztal egyik tagja – mutatkoztunk be.
A munkánk során tapasztalt fejlesztésre szoruló területek közül felvetettük, hogy a szexuál-pedagógiai prevenciós felvilágosításban lévő elképesztő hiányok leküzdésére nagyobb hangsúlyt kell helyezni és akár szakképzett civil önkéntes előadók bevonásával rendszeresen kell segíteni a fiatal tinik személyiségfejlődését.
Megemlítettem, hogy alapítványunknál már közel 20 fő elvégezte a TeenStar nemzetközileg is ismert és sikeresen alkalmazott szexuál-pedagógiai képzést, aminek az iskolai órarendbe való bevezetéséhez rendeleti szabályozás lenne szükséges. Emellett a kórházaknál található inkubátorok rendszerét javasoltuk bővíteni és átalakítani, hogy ha bárhol az országban felmerül egy újszülött anonim örökbeadása, akkor lehetővé kell tenni, hogy könnyen megközelíthető és gyorsan elérhető helyen tudják az anyák vagy segítőik az újszülöttet biztonságba helyezni. Harmadik témaként a gyermekotthonban élő fiatalok mentorálási rendszerét is javasoltuk kialakítani, hogy az intézményi nevelők mellett külső mentorok is bekapcsolódhassanak a fiatalok támogatásába, fejlesztésébe és végül a társadalomba való beilleszkedésüket tudják ezáltal segíteni.
A Nemzeti Áldozatsegítési Koordináló Mechanizmusban olyan illusztris szervezetekkel dolgozhatunk együtt, mint a Baptista Szeretetszolgálat Alapítvány, a Diótörés Alapítvány, a Katolikus Karitász, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, a Lehetőség Családoknak 2005 Alapítvány, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet, a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány, a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége, a Magyar Vöröskereszt, a Névtelen Utak Alapítvány és az Üdvhadsereg.
Meghallgattuk a többi résztvevő eddigi munkájáról szóló beszámolót és az állami intézmények képviselőivel egy rövid, de nagyon tartalmas diszkurzust folytattunk arról, hogy az áldozatsegítés munkáját hogyan lehetne továbbfejleszteni.
Eddig is szakmai csoportmunkában külső szakértőkkel közösen elemeztük és kezeltük az áldozattá válási helyzeteket, de nagyon örültünk, hogy a kerekasztal megbeszélésen több új szakmai kapcsolat indult el, ami által még gyorsabban és hatékonyabban fogunk tudni segíteni.
Mi továbbra is elsősorban a válsághelyzetbe került várandósoknak segítünk és ha felmerül az áldozattá válás esete, akkor irányítjuk és segítjük őket az Áldozatsegítő Központhoz, de a krízisterhes anyákon felül nagyon sok ember válik nap, mint nap áldozatává különböző csalásoknak és erőszakos cselekményeknek.
Egy érzékletes információ, hogy naponta összesen 72 millió forintnyi kár éri a magyar embereket a különféle csalások által! Ezt Diamantopoulosné dr. Kenyeres Gabriella főosztályvezető mondta el a kerekasztal gyűlés szünetében.
Mindannyiunk felelőssége és feladata is, hogy felismerjük, ha valaki áldozattá válik vagy ki van téve ennek a veszélynek. Ezért is szeretnénk egy sorozatot indítani a közösségi oldalainkon, amelyben részletesen is bemutatjuk a ránk és embertársainkra leselkedő veszélyeket.
Kérjük kísérjétek figyelemmel ezeket a posztokat és osszátok meg ti is, hogy minél több emberhez eljussanak!
Köszönjük!
Lukács József
a Várva Várt Alapítvány elnöke