Gyakran ismételt kérdések
Az Örökbefogadás, krízisterhesség, nevelőszülőség alapkérdései.
Nem kaptál választ a kérdésedre?
Vedd fel velünk a kapcsolatot.
Mi a különbség a nyílt és a titkos örökbefogadás között?
Nagyon leegyszerűsítve: a nyílt eljárásnál az örökbefogadó szülő és a vér szerinti szülő ismeri egymást, a titkosnál nem. A nyílt örökbefogadás előnye, hogy az örökbefogadó szülő adhat információt a gyermeknek a vér szerinti szülőről (külső tulajdonságok, habitus, körülmények), ami az identitáskeresés időszakában fontos lehet.
Meg kell mondani a gyerekeknek, hogy örökbefogadottak, vagy sem?
A válasz egyszerű: MEGMONDANI. Az a legjobb megoldás, ha ez sosem titok az örökbefogadó családban, ha a gyermek mindig is tudta, mert az első pillanattól hallotta, hogy ő örökbefogadással érkezett a családba. Célszerű az életkorának megfelelő módon informálni, eleinte mesélve, majd a kérdéseire válaszolva. Remek mesekönyvek segítik a téma feldolgozását. Nagyon fontos, hogy az örökbefogadó szülők számára természetes, “normális” dolog legyen az örökbefogadás, semmiképp sem egy feldolgozatlan veszteség (értsd: vérszerinti gyermek) pótmegoldása, és ne kezeljék tabuként sem! Igyekezni kell a tágabb családdal és a baráti környezettel is beszélgetni a témáról, hogy ők is hasonló álláspontot képviseljenek majd a gyermekkel való kommunikációban.
Mi miatt dönthet úgy egy krízisterhes anyuka, hogy lemond gyermekéről?
Ismerősök egyik leggyakoribb kérdése. Röviden: ez egy nagyon nehéz döntés. A vér szerinti anyuka a gyermeke iránti szeretetből mond le róla, mert tudja, hogy a körülményei miatt nem tudja megfelelően felnevelni. Megbecsülést érdemlő, felelősségteljes döntést hoz, hogy a gyermeke jó körülmények között, szerető családban nőjön fel.
Hogy zajlik a hivatalos jelentkezési procedúra?
A TEGYESZ-nél kell jelentkezni, ők folytatják le az alkalmassági eljárást, melynek fő elemei: tanácsadási beszélgetés, pszichológusi vizsgálat, környezettanulmány, háziorvosi vizsgálat, tanfolyam. Az örökbefogadásra való alkalmassági határozatot a TEGYESZ javaslatára a Gyámhivatal hozza. A jogerős határozat birtokában lehet jelentkezni a TEGYESZ országos listájára és az örökbefogadással foglalkozó alapítványokhoz. Az előbbinél általában titkosan nagyobb gyermeket (jellemzően 1 éves kor feletti), az utóbbinál nyílt eljárással újszülöttet lehet örökbefogadni. Több helyre is lehet, sőt, érdemes jelentkezni. Az alkalmassági határozat 3 évig érvényes, további 1 évre meghosszabbítható. Ha ez idő alatt nem történik örökbefogadás, az eljárás megismételhető.
Hány éves korig lehet örökbefogadni?
Az örökbefogadó szülő minimum 16, maximum 45 évvel lehet idősebb, mint az örökbefogadott. Örökbefogadásra 25 éves kortól lehet jelentkezni. A törvény alapján elég, ha a házaspár egyik tagja megfelel az életkori követelményeknek.
Mennyit kell várni, hogy az örökbeadás megtörténjen?
A jelenlegi helyzet szerint egészséges újszülöttre általában 4-5 évet kell várni.
Mi a különbség a nevelőszülő és az örőkbefogadó szülő között?
A nevelőszülőnél ideiglenesen helyezik el a gyermeket, az örökbefogadó szülő viszont véglegesen a gyermek gondviselőjévé válik. Természetesen előfordul, hogy a nevelőszülő örökbefogadja a nevelt gyermeket, amikor az örökbefogadhatóvá válik.
Hogyan tudsz még segíteni?
Várandós ismerősöd krízishelyzetbe került?
Vedd fel velünk a kapcsolatot, és megpróbálunk segíteni!
Kövess minket a social média oldalainkon!
Lájkold Facebook oldalunkat és iratkozz fel csatornáinkra!
Ha van rá lehetőséged, küldj tárgyi adományokat!
Eljuttatjuk a nálunk segítséget kérő rászoruló családok részére.
Vegyél részt sport rendezvényeinken!
Fuss velünk, vagy úszd át velünk a Balatont!
Terjeszd háziorvosi rendelőkben!
Segíts minél több emberhez eljuttatni üzeneteinket.
Szervezz felvilágosító órát osztályodban!
Szakembereink beszélnek a felelős szexuális életről.
Az 1%-os támogatáshoz hol találom a technikai számot?
A civil szervezeteknek adószám alapján lehet rendelkezni az 1%-os adófelajánlásról, technikai számunk nincs, mert az csak az egyházaknak van. De az egy másik 1%. Tehát összesen kétszer 1%-ról lehet rendelkezni.
Hogyan segítünk?
Ismerd meg a Várva Várt Alapítvány közhasznú munkáját!
1500+
nehéz helyzetbe került családnak segítettünk
Krízisterheseket támogatunk
Segítünk azoknak, akik kritikus anyagi, családi vagy más körülmények miatt úgy érzik, nem tudják vállalni kisbabájukat.
Segítjük az örökbefogadást
Támogatjuk azokat a párokat, akik vállalják egy nehéz sorsú gyermek felnevelésének felelősségét.
400+
gyermek hazakerülésében segítettünk
1000+
tinédzserrel beszélgettünk
Prevenciós előadásokat tartunk
Rengeteg krízis elkerülhető lenne, ezért fontosnak tartjuk a tudatos és értékorientált szexuális életre felkészítő előadások szervezését fiatalok számára.
Alapítványunk számokban
éve
működünk
városban
van aktivistánk
önkéntessel
dolgozunk
Néhány visszajelzés a munkánkról
Írj nekünk
Akár segítséget szeretnél kérni terhességeddel kapcsolatban, vagy más témában keresel minket, írj nekünk és felvesszük Veled a kapcsolatot!
Üzeneted elküldésével automatikusan elfogadod a Várva Várt Alapítvány adatkezelési nyilatkozatát.
Jótettek szülik a hősöket!
A hősök nem születnek, hanem tetteik által válnak hőssé. Ehhez elég a kicsi, de jó cselekedet – mert a tett nagyságát nem az méri, aki adja, hanem az, aki kapja. Ma lehetőséget adunk, hogy akár egy pillanatra is hőssé váljon azok számára, akiknek szükségük van az Ön segítségére! Ha a projekt felkeltette érdeklődését, több információt az alábbi linken találhat.