2023 éves beszámoló
Mindig nehéz feladat összefoglalni egy évet, hiszen annyi élmény, esemény, kihívás és
eredmény villan fel hirtelen. A számok és adatok mögött megannyi érzelem, szervezés,
beszélgetés, fáradtság és feltöltődés van, és ezeket nehéz szavakban visszaadni.
Az idei évben csapatunk Budapesten rendszeresen két gyermekotthonban, vidéken pedig 3
lakásotthonban tevékenykedett. Összesen 21 aktív önkéntes munkálkodott azon, hogy azok az
állami gondoskodásban élő gyermekek, akikkel kapcsolatban állunk, minél több személyes
figyelemben részesüljenek. Ez körülbelül 50-60 gyermeket, valamint utógondozásban lévő
fiatalt jelent. A budapesti intézményekben heti illetve 3 heti rendszerességgel, Szabolcs
megyében két hetente vagyunk jelen, nem számítva a mentoráltakkal történő külön
találkozásokat, a felvételiben, edzéseken, fellépéseken, versenyeken való támogató
részvételeket.
Önkéntesség Szabolcs megyében
Szabolcs megyében, Nyíregyházától nem messze 3 lakásotthonban vagyunk jelen önkénteseinkkel. Ebben az évben fő célnak az érzelmek közös megélését, feldolgozását tűztük ki. Ebben filmezések, interaktív beszélgetések, drámajátékok, közös zenélések voltak segítségünkre. Emellett belecsempésztük az idei programok közé a káros szenvedélyekről, függőségekről való beszélgetést. Plakátot készítettünk a dohányzás hatásairól, valamint a leszokást segítő lehetőségekről. Terveztük közösen a jövőt, felmértük az egyéni lehetőségeket, motiváltságot, érdeklődési köröket. Igyekeztünk sokat beszélgetni újra és újra a tisztelet fontosságáról, háláról, engedelmességről. Az év végi időszakban pedig könnyed kézműveskedéssel, képeslap készítéssel és mézeskalács díszítéssel zártuk az évet.
Budapesti mentorcsapataink
Statisztikailag csupán annyit írhatnánk, hogy 2 fővel bővült a budapesti létszámunk, azonban nagy büszkeséggel tekintünk vissza erre az évre, mert egy sokkal összetartóbb, erősebb csapatunk van, akik egytől-egyig szívvel-lélekkel foglalkoznak a gyerekekkel, ötletelnek, szerveznek, készülnek, fejlesztik magukat és egymásra is maximálisan odafigyelnek. Két budapesti csapatunknak köszönhetően rengeteg élménnyel, eredménnyel zárhatjuk az évet.
A pesti gyermekotthonba továbbra is 3 hetente látogatunk el immáron másfél éve. Összesen 16 alkalommal voltunk a gyerekeknél különböző programokkal.
Idén a foglalkozások, programok alkalmával megneveztük a főbb érzelmeket, amelyeket egy kis dráma játékkal igyekeztünk tudatosítani a gyerekekben. Beszélgettünk arról, hogy kinek, mit jelent a barátság. Feltettük a nagy kérdést is: “Mi leszel, ha nagy leszel?” a jövőkép, pályaválasztás jegyében. Egy rendkívül inspiráló filmrészlet segítségével a kitartás, a versengés is terítékre került. Igyekeztünk számukra hiteles életpályákon keresztül bemutatni, hogy nehéz körülmények közül is ki lehet törni, és lehet boldog, átlagos, normális életet élni. Ennek részeként Nick Vujicicról vetítettünk le egy videót, majd Danó Évát hívtuk meg személyesen, akivel megnéztük a Traumáinkon innen és túl című dokumentumfilmet, majd az ő sorsáról, a gyerekek nehézségeiről beszélgettünk közösen.
Jól sikerült témánk volt még a szeretetnyelvek feldolgozása, amely során a kisebbek lerajzolták, hogy kit szeretnek a legjobban, a nagyok pedig egy teszt segítségével megtudhatták, nekik mi a szeretetnyelvük. A számukra nehezebb témákon mozgásos, sportos ügyességi feladatokkal oldottunk. A nyár folyamán egyszer egy nagyobb hot-dog sütős kerti partyt rendeztünk, két alkalommal pedig az otthonon kívül is szerveztünk rövid programot. A közeli parkban piknikeztünk és játszottunk. Ősszel még igyekeztünk egy-két komolyabb témát bedobni, amit felelsz vagy mersz játékba csomagoltunk be. Nagyon élvezték. Tartottunk érzékenyítő foglalkozást. Megpróbáltuk közösen átélni azt, hogy milyen nehézségekkel, kihívásokkal kell szembenéznie egy mozgás- vagy látássérült vagy éppen egy autista embernek. Az év végén igyekeztünk külön figyelmet fordítani a nagyobbakra, akikkel külön sétát tettünk a közelben egy kis sütizéssel megspékelve, így lehetőségünk volt beszélgetni velük, meghallgatni őket. Az évet pedig természetesen a karácsonyi hangulat koronázta meg egy kis ajándékozással és közös korcsolyázással.
A budai gyermekotthonban néhány nagyobb, közös rendezvényt valósítottunk meg, azonban a hangsúly továbbra is a kisebb, személyes figyelmet biztosító programokon volt. Volt, akivel edzőterembe jártunk és segítettünk az egészséges életmód kialakításában. Volt, akivel féléves vizsgára készültünk. Sor került városnéző, ismeretterjesztő sétákra, de nagy focimeccsekre, rollerezésre és kerékpározásra. Több alkalommal játékos formában beszélgettünk a médiáról és a valóságról, a különböző értékekről, kitartásról. Egy kis kényeztető arcpakolással fűszerezett mozizás keretében dolgoztuk fel filmek mondanivalóját. Februárban fánksütés mellett beszélgettünk a különböző nemzetek farsangi szokásairól, majd november végén pulykasült és sütőtökös pite mellett a Hálaadás hagyományát jártuk körül. Saját hagyományaink kialakításán is dolgoztunk. Idén második alkalommal szerveztük meg a Hangszín nevet viselő rendezvényünket, amely arra szolgál, hogy motiválja a fiatalokat a saját hangjuk, tehetségük, érdeklődési körük megtalálására. Idén nagy örömünkre szolgált, hogy mindkét budapesti gyermekotthon lakói részt vehettek rajta. A program során kipróbálhatták színészi tehetségüket a gyerekek, amelyben a pécsi színház egyik színésznője – Illés Alexa – segített instrukciókkal és saját történetének elmesélésével. Pajor Tamással is beszélgethettek a gyerekek, majd egy rögtönzött „Ki mit tud?” keretében néhányan megcsillantották rap, ének és beatbox tehetségüket is.
Az év legjobban várt programja továbbra is az Erdei tábor volt, amelynek a helyszínt újra Ágasegyháza biztosította. Idén is rengeteg élményt passzíroztunk bele a szűkös tábori napokba. Ismét volt quadozás, éjszakai túra, állatsimogató, medencézés, közös főzés. Idén tűzrakási tilalom nem gátolta a tábortüzet, amely mellett vidám beszélgetésekre, zenélésre, játékokra kerülhetett sor. A gyerekekkel azóta is nagyon szeretjük visszanézni a táborban készült képeket és videókat, amelyekből egy kis ízelítő az alábbi linken található.
Ősszel a kamaszok részére elindítottuk a Teenstar foglalkozásokat az önismeret, a barátság, párkapcsolat és őket érdeklő témákban.
Eljutva az év végéhez pedig nem maradhatott el a közös karácsonyi ünneplés. Igazán felhőtlen és vidám karácsonyi partink volt a gyerekekkel. Rengeteget játszottunk és nevettünk. A Top10, a Ligretto és a Monopoly vitték a prímet, de sem a délelőtt sem a délután nem telt el úgy, hogy ne játszottak volna le a srácok egy focimeccset az udvaron. A közös ebéd, Virág mézeskalácsa, a karácsonyi zenék fokozták a hangulatot. A személyes ajándékokat pedig mindenki izgatottan, széles mosollyal fogadta.
A közös élmények, jó hangulat mellett izgalmas tapasztalat, ahogy évről évre őszintébb, hasznosabb beszélgetésekre kerül sor és közben formálódnak új mentor-mentorált kapcsolatok.
Mentorálás
2023 elején a budai otthonban még egy leányzó mondott örömmel igent a mentorálásra. Így az otthonban már 4 gyermek esetében zajlik mentorálás, amely során sokkal célzottabban, személyre szabottan tudunk támogatást nyújtani. Sokat izgultunk, drukkoltunk idén értük, ugyanis ketten idén végezték el a 8. osztályt, így iskolákat kerestünk és felvételikre kísértük őket. Egyiküket pedig nyelvvizsgára készülésben segítettük és a folyosón keresztbe tett ujjakkal drukkoltunk neki a szóbelinél. Jelentkeztünk diákmunkára, izgatottan drukkoltunk focimeccseken és fellépéseken, de amikor arra volt szükség, akkor pszichológushoz is mentünk együtt.
És persze számos élményprogramot szerveztünk, ahol rengeteg nevetés, beszélgetés kerülhetett a középpontba.
Idén vidéken is elindulhatott egy mentorálás. Két önkéntesünk Tégláson egy javítóintézetből kikerült lány mellé tudott odaállni, és nagyon eredményesen segítik a tanulásban, a céljainak megvalósításában.
És mennyi minden történt még idén…
Év elején egy átmeneti otthonban nagytakarítást szerveztünk, amíg az éppen ott lakó csöppségek a McDonald’s-ban ebédelhettek. Egy másik otthonban a gyerekekkel közösen tavaszi udvar rendezésben segédkeztünk. Több intézménybe sikerült alkalomszerűen adományokat eljuttatnunk. Leginkább a kisebbeket támogatva kisággyal, pelussal, vagy éppen babaváró kezdőcsomaggal. Idén is meglátogattunk gyereknapon egy esztergomi intézményt, ahova Tibessel érkeztünk meg egy nagyon hangulatos koncertre.
Szerveztünk szakmai beszélgetéseket és csapatépítőket az önkénteseink számára, amelyekre a jövőben még nagyobb hangsúlyt szeretnénk fektetni. Felvettük a kapcsolatot más alapítványokkal, szervezetekkel, amelyek közül külön kiemelnénk a Kuckó Önkéntes Programot.
Valamint a 2023-as év egyik különlegessége és egy izgalmas, új kihívás számunkra a gyermekotthonból kikerült fiatalokkal való kapcsolattartás. Hosszú távú célunk, hogy addig állhassunk a fiatalok mellett, amíg igénylik és valódi támogatást tudunk nyújtani számukra. Jelenleg 5 olyan fiatallal van kapcsolatunk, akik esetében már utánkövetés zajlik. Fő célunk a kapcsolat fenntartása, hogy nyomon kövessük a sorsuk alakulását. Jelenleg leginkább a munkakeresésben segítjük őket, valamint a tanulmányaik folytatásában. Motiváljuk őket új célok kitűzésére, és sajnos szükség esetén a függőségekkel szembeni küzdelemre.
Hálásan zárjuk a 2023-as évet, de tudjuk, hogy mindez nem valósulhatott volna meg a támogatóink nélkül. Ezért ezúton is szeretnénk megköszönni minden kedves támogatónknak a felajánlásokat, segítségnyújtást! Kiemelten köszönetet szeretnénk mondani a Bornemisza Péter Gimnáziumnak, amely több rendezvényünknek is helyszínt biztosított, a kecskeméti Hit Gyülekezetének a nyári táborunk helyszínéért, Tapodi Zsoltnak a Kisfái Közösségi Házért, ahol Hálaadás napi programunkat valósíthattuk meg. Továbbá külön köszönet a Palásti Project-nek idén is a Hangszín rendezvényen történő fotózásért és videózásért, és a Pesti Pipinek a karácsonyi menü biztosításáért, Tibesnek a dedikálásért és az esztergomi koncertért.